Tarım eğitimi istihdam kapısı oldu

©FAO/Orçun Yalçın
©FAO/Orçun Yalçın

FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği tarım eğitimi programı Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeli sığınmacılara ve yerel halka iş kapısı oldu.

Japon hükümetince finanse edilen Beceri ve Üretim Araçları Vasıtasıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi Programı kapsamında 150 kişiye eğtim verildi ve bunların yüzde 22’si iş sahibi yapıldı.

Düzenlenen programla verimli ve doğru sebzecilik konularında eğitim gören katılımcılar özellikle Şanlıurfa’daki biber tarlaları olmak üzere çeşitli tarım alanlarında çalışmaya başladı.

BM Suudi Arabistan FAO Daimî Temsilcisi Mohammed Ahmed Alghamdi Şanlıurfa’da eğitim programının gerçekleştiği yerleri gezdiklerini belirterek, “Aslında 8’den fazla şehire hizmet götürülmüş durumda. Sahayı yerinde gördük, katılımcıların aldıkları eğitimle beraber iş sahibi olmaları gurur verici. Özellikle Suriyeli sığınmacılara bir fırsat sunulması bakımından proje çok sevindirici.” dedi.

Alghamdi, doğru ve verimli tarım uygulamaları eğitiminin iş bulabilme ve daha fazla gelir elde etme adına çok önemli olduğunu, bunun tüm proje kaynakları için bir gurur kaynağı olduğunu kaydetti.

Bu eğtimin sığınmacılar için hayati önemde büyük bir şans olduğunu vurgulayan Alghamdi, “Onların yaşadığı hayat şartları zorluklar içinde. İş bulabilme imkanlarının oluşmasını öğrenmek çok önemli. Bu eğitilmek adına önemli fakat yeni bir hayat inşa etmeleri bakımından daha büyük bir anlam taşıyor. Bu eğitim imkânı, FAO ve hükümetin onlara sunmuş olduğu önemli bir şans.” şeklinde konuştu.

Eğitimden faydalanarak iş bulan Suriyeli sığınmacı İlham Abdurrauf da “Suriye’den geldiğim 7 senedir Harran mülteci kampında işsiz yaşıyordum. Biri özürlü olmak üzere 7 çocuğum var bu eğitim sayesinde sebzecilik nasıl yapılır öğrendim ve şimdi bir işim oldu.” dedi.

Abdurrauf, kamp süresince iş imkânı bulamadıklarını FAO’nun bu eğitimi sayesinde iş bularak meslek sahibi olduklarını ifade etti.

Tarımsal konularda neler yapılması gerektiği eğitimini aldıklarını belirten Abdurrauf, “Nasıl ekim, dikim ve hasat yapılır bu tip şeyleri öğrendik. Dışarda da ara ara özellikle mevsimlik işlerde iş bulup çalışmaya başladık. Biber tarlasında çalışıyorum şu an. Suriye’deyken bazı tarım faaliyetlerini biliyorduk fasulye ve pamuk gibi ama yeterli değildi. Burada kaliteli şekilde ve özellikle sebzeciliği öğrendim.” diye konuştu.

Eğitimden faydalanan bir diğer isim olan Kasım Akyol ise Akçakale’de böyle bir imkân sunulduğu için yetkililere teşekkürlerini ileterek, “Bizim sebzecilik konusunda böyle bir bilgimiz yoktu. Şu anda biber ekim dikim tarlamız var ve çalışıyoruz bu işi bu eğitim sayesinde edindik. Daha öncesinde böyle bir bilgimiz yoktu aldığımız eğitimle iş sahibi olduk.”

Akyol, eğitimle sebzecilik biber, domates nar gibi ürünlerin nasıl doğru ekip biçileceğini öğrendiklerini 2 ay sürdü eğitim. 15 gün ders gördük sonra sahada çalıştık.