THY ve IOM, Tüm Dünyada Göçmenlere Yardım Etmek için Uzun Vadeli İşbirliği Anlaşması imzaladı

thy.iom.photo.by.AADünyanın en büyük havayolları şirketlerinden biri olan Türk Havayolları ile Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) düzenli ve güvenli göçü teşvik etmek amacıyla, dün (10/09) uzun vadeli bir ortaklığa imza attı.

IOM Genel Direktörü William Lacy Swing ve Türk Havayolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı tarafından imzalanan anlaşma kapsamında, ilk olarak Uluslararası Göç Uygulaması (MigApp) konusunda işbirliği yapılacak. Yaygın bir şekilde kullanılan telekomünikasyon teknolojilerinden yararlanan bu uygulama; göçmenlere yönelik küresel hizmetler hakkında pratik bilgiler sağlıyor.

IOM Genel Direktörü Swing, anlaşma konusunda şunları söyledi: “Bu anlaşma; Türk Havayolları’nın sosyal sorumluluk taahhüdü ve bizim mülteci ve göçmenlere yönelik taahhütlerimiz bağlamında, bize bir dizi işbirliği fırsatı sunuyor.”

Genel Direktör sözlerine şunları da ekledi: “Bu, birçok yönden ideal bir ortaklık. Hem göçmenlere daha fazla bilgi verme hem de göçmen haklarını destekleme olanağı sağlıyor. Bunların yanı sıra, havayollarında çalışan görevlilere eğitim vererek günümüzün en korkunç suçlarından biri olan insan ticareti ve kaçakçılığı konusunda duyarlılığı da arttırabileceğiz.”

THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı bu konuda şunları ifade etti:  “Türkiye, bugün dünyadaki dezavantajlı topluluklara yardım eli uzatmak için çalışan, öncü bir ülke. Biz de Türkiye’nin lider havayolları şirketi olarak, IOM ile işbirliğimizi güçlendirdiğimiz için mutluyuz. Bu anlaşma sayesinde, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde öngörülen barış içinde yaşama, özgürce ve yasal olarak seyahat etme hedeflerini destekleyebileceğiz.”

IOM; anlaşmanın, Türk havayolları personeli ve paydaşlarına yönelik eğitim olanakları da dâhil olmak üzere sınır kontrolü ve belgelendirme konusunda işbirliği fırsatı sağlamasının yanı sıra, göçmen kaçakçılığıyla mücadele etmek amacıyla, menşe ülkelerde güvenli seyahate ilişkin farkındalık kampanyaları düzenlenmesi için ileride işbirliği olanaklarını da arttırmasını temenni ediyor.

Bunun yanı sıra, IOM, gelecekte işbirliğinin devamı için seyahat sağlığı yardımı/kalkıştan önce sağlık tarama hizmetleri de dâhil olmak üzere göçmen sağlığıyla ilgili çalışmalarını Türk Havayolları ile paylaşacak. Son olarak, Türk Havayolları’nın, IOM tarafından düzenlenen Küresel Göç Filmleri Festivali’ne katkıda bulunması bekleniyor. Bu yıl 870 filmin başvurduğu festival, 2018’in Kasım-Aralık aylarında 100 ülkede gerçekleştirilecek.

Güvenli ve düzenli göç (Hedef 10.7) ihtiyacını vurgulayan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH’ler) ve yakında imzalanacak olan Küresel Göç Sözleşmesi çerçevesinde, özel sektörün önde gelen şirketlerinden biriyle yapılan bu anlaşma ile menşe, transit ve varış ülkelerindeki toplulukların ve bireylerin karşılaştığı risklere ve güçlüklere müdahale edilirken göçün genel faydalarını arttırmak için işbirliğine dayalı bir yaklaşım benimsenmesi öngörülüyor.

IOM; dijital hareketliliğe geçiş hedefi doğrultusunda, 2017’nin Aralık ayında MigApp uygulamasını başlattı. Göçle ilgili çok sayıdaki yanlış bilgiyi düzeltmeyi amaçlayan bu uygulama; İngilizce dilinde göçmenlere vizeler, sağlık hizmetleri ve seyahat düzenlemeleri hakkında bilgiler sağlamakta, çatışma ya da doğal afetler nedeniyle meydana gelen küresel olaylar hakkında kullanıcılara uyarılar göndermekte, dünya genelinde insan kaçakçılığıyla mücadele etmek için kurulan yardım hatlarının iletişim bilgilerini sunmaktadır. 2018’in Mayıs ayında yapılan güncelleme ile Fransızca, İspanyolca ve Arapça dilleri de uygulama kapsamına alınmıştır.

MigApp uygulaması, göçle ilgili güncel bilgi ve hizmetleri içerecek şekilde güncellenmiştir. Örneğin Güney Afrika, Nepal, Pakistan ve Mısır’dan İngiltere, Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yolculuk eden ve hastane masraflarını kendileri ödeyen göçmenler, artık MigApp uygulamasını kullanarak doktor randevularını alabilecekler.

MigApp uygulaması, İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı’nın (SDC) mali katkısıyla geliştirilmiştir.

Bağlantıları tıklayarak Android ya da iOS için MigApp uygulamasını indirebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için lütfen IOM Genel Merkezi’nden Paul Dillon ile iletişime geçiniz:

İletişim bilgileri: Tel: +41 22 717 94 31, Cep Telefonu: +41 79 636 98 74, E-posta: pdillon@iom.int