Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçelemeye İlk Adım

unwomen-grbAnkara Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi işbirliğiyle ‘toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme eğitimi’ düzenlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi’nin (UN Women) düzenlediği toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme (TCDB) eğitimi, Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri ve idari personelin de katılımıyla 13 Eylül 2019 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Konferans Salonunda gerçekleşti.

Uluslararası ve Türkiye’den uzmanlar, toplumsal cinsiyet eşitliği ve TCDB ile ilgili temel kavramlar, TCDB’nin bütçeleme süreçlerine dâhil edilmesi ve belediye meclis üyelerinin bütçeleme süreçlerindeki rolleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi ve toplumsal cinsiyete duyarlı belediyecilik hizmetleri ve bütçeleme konusunda ülkemizden ve dünyadan iyi uygulama örneklerini paylaştı.

“Hedefimiz Avrupa Yerel Yaşamda Eşitlik Şartını da İmzalamak” 

Eğitimin açılış konuşmasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, “Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme eğitimi bütün yerel yönetimlerin önceliğinde olması gereken, geleceği planlarken rehberlik sağlayacak bir eğitimdir. Bütçeleme yapılırken, özellikle sosyal politikaların kadın dostu politikalar şeklinde yeniden belirlemesi kadınların aleyhine olan sorunların çözülmesi yönünde önemli bir adım olacaktır. En önemli hedefimiz Avrupa Yerel Yaşamda Eşitlik Şartını da imzalamak. Çünkü geleceği kadınlara ve erkeklere eşit fırsatlar yaratarak hizmetlerimizi ve bütçemizi böyle planlayarak kazanacağımızın bilincindeyiz” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi Ülke Direktörü Asya Varbanova ise konuşmasında, “Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme; kamu kaynaklarının eşit, etkili ve şeffaf bir şekilde dağıtılmasını, ulusal ve yerel planlarda kadınların ihtiyaçlarının dikkate alınmasını sağlar. Toplumsal cinsiyete duyarlı bir perspektifle çalışan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, bütçeleme konusunda da örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” dedi.

İsveç Büyükelçiliği İnsani ve Katılım Öncesi Mali Yardım Birim Müdürü Malin Stawe, “Bu eğitimin, Belediye’ye toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme ve uygulamaları konusunda yol gösterici olacağını düşünüyorum. Belediyenin tüm bu çabaları, bu şehirde yaşayan tüm kadın ve erkekler için fayda sağlayacak ve Türkiye’deki diğer şehirlere model olmasının önünü açacaktır” diye konuştu.

“Bu Eğitimler Yaygınlaşmalı”

Katılımcılardan Kahramankazan ilçesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hande Sevindik: “Bu eğitimin, yerel alanda faaliyet gösteren herkes için faydalı olduğunu düşünüyorum. Erkek egemen bir sektörün içinden biri olarak algılarımızın ne kadar toplumsal cinsiyete dayalı ve yerleşmiş olduğunu, doğru olmadığını fark ettim. Bu eğitimin taşradaki belediyeler dâhil olmak üzere her yerde verilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Yenimahalle ilçesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Lale Bektaş ise: “Kadınları bu tür yerlerde görmek çok zor. Kadınların özellikle karar alma mekanizmalarında olmaları çok önemli. Bizler birlik olup mücadele verebilirsek, kadınların önünde hiçbir engel olamaz. Bu eğitimleri yaygınlaştırıp, eğitim ve farkındalık çalışmalarını artırmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme” eğitimi, İsveç tarafından İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) aracılığıyla fonlanan ve Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi (UN Women) tarafından uygulanan “Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlendi.

Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme (TCDB), merkezi ve yerel yönetimlerin, kamu hizmetlerinde kadınların ve erkeklerin ihtiyaçları ve haklarını dikkate alarak bütçe sürecinin yapılandırılmasını kapsıyor. BM Kadın Birimi, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme çalışmalarıyla kamu kurumlarının toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığını artırmayı hedefliyor.