Türk dostlarım sayesinde Türkiye benim evim oldu

delal-subek-tr1Delal Şubek bundan 8 sene önce 5 çocuğuyla birlikte Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye gelmiş. Bir arkadaşı vasıtasıyla Gaziantep’te SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde bir kursa yazılan Delal, bizlerle 8 senelik yaşamını paylaşıyor. SADA Merkezi, BM Kadın birimi öncülüğünde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve Uluslararası Çalışma Örgütü ortaklığında uygulanan “Suriyeli Kadınların, Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplumun Dayanıklılığının Artırılması” projesi kapsamında Avrupa Birliği ve Japon Hükümeti tarafından finanse ediliyor.

Suriye’den Türkiye’ye göç etmek benim için çok zorlu bir süreçti. 8 yıl oldu geleli. Annemi, arkadaşlarımı, kardeşlerimi çok özlüyorum. Birçok arkadaşımı geride bıraktım. Türkiye’ye geldiğimizde küçük oğlum 20 aylıktı. Hiçbir şey hatırlamamasına rağmen Halep’teki hayatımızı anlattığımızda mutlu oluyor.

Türkiye’ye ilk geldiğimde çok korkuyordum. Yeni bir topluma girmiştim ve adetlerini, Suriyelilere bakışları nasıldır bilmiyordum. İlk yerleştiğim ev burasıydı. O zamanki ev sahibim Meryem Abla benim en iyi arkadaşımdı ve bize çok yardımcı oldu. Evimin bomboş olduğunu görünce apartmandaki tüm dairelerin kapılarını tek tek çalıp benim için yardım istemişti. 5 yıl sonra ilk defa bugün burayı ziyarete geldiğimde onu görememek beni üzdü. Onun desteğini asla unutamam. Ben onun dostluğu sayesinde Türkiye’yi sevdim.

Türkiye’ye ilk geldiğimde bana çok yardımcı olan Gaziantepli yakın arkadaşımı bugün  ziyaret ettim. Ona sarılmak, anılarımızı tazelemek dostluğumuzun gücünü bana tekrar gösterdi. Türkiye’ye geldiğimde bana iş veren, bana destek olan ve yol gösteren arkadaşımı ve ilk çalıştığım yer olan bu atölyeyi hiçbir zaman unutmayacağım.

Bir arkadaşım aracılığıyla SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi ile tanıştım ve bir meslek kursuna yazıldım. SADA Merkezinde Türk ve Afgan kadın arkadaşlarımın hikayelerini dinledim. Öğrendim ki sadece biz Suriyeli kadınların değil onların da benzer sorunları var. Bu sayede kendimi onlara daha yakın hissettim.

SADA bize ihtiyacımız olan birçok fırsatı sundu. Bilgilenmemizi, güçlenmemizi ve yeni dostlar edinmemizi sağladı. Şimdi, SADA Kadın Kooperatifi kuruldu. Arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz ve üretiyoruz. SADA Kadın Merkezini destekleyen tüm kuruluşlara çok teşekkür ederim.