UNICEF: Türk ve Suriyeli Çocukların Fotoğraflarının Yer Aldığı “Gelecek Hayalleri” Adlı Sergi Paris’te Açıldı!

unicef-paris-exhibitionTürk ve Suriyeli çocuklar tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı sergi 20 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te açıldı. Sergideki fotoğraflar, eğitime erişim ve sosyal katılımı destekleyen olanakların çocukların gündelik yaşamları üzerindeki olumlu etkilerini ve mülteci ile birlikte uyum içindeki yaşadıkları hayatı gösteren karelerden oluşuyor.

“Gelecek Hayalleri” adlı serginin açılışı Paris’teki Fransız Ekonomi, Sosyal ve Çevre Konseyi binasında, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü Güneydoğu Avrupa ve Doğu Ülkeleri Birimi Başkanı Martin Taschner, UNICEF Fransa Milli Komitesi Başkanı Jean Marie Dru ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle’in katılımıyla gerçekleştirildi.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Halis Yunus Ersöz konuşmasında; “Öncelikle bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapan UNICEF Fransa’ya çok teşekkür ederim. Başta UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle olmak üzere, değerli fotoğraf sanatçısı Reza Deghati’ye, finansal desteklerinden dolayı Avrupa Birliği’ne ve bu organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunmak isterim. T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, sığınmacıların entegrasyon sürecini önemsemekte ve Türkçe dil eğitimi başta olmak üzere, bakanlığımıza bağlı gençlik merkezleri ve gençlik kamplarının tüm imkanlarını kendilerine sunmaktadır. Temennimiz, başlatılan işbirliği projesinin sürdürülebilir olması, uluslararası arenada daha fazla etki bırakması ve artan etkisiyle gençler arasında yaygınlaştırılmasıdır” dedi.

Gençlerin Gözünden Projesi’ne katılan 60 çocuğun çektiği fotoğraflardan oluşan sergi Suriyeli ve Türk çocukların hayallerini ve yaşamda karşı karşıya kaldıkları gerçekleri yansıtıyor. 2018 yılında başlayan bu proje kapsamında Gaziantep, İstanbul ve İzmir’de yaşayan Suriyeli ve Türk çocuklara fotoğrafçılık eğitimi verildi. Ünlü fotoğrafçı Reza Deghati ve yerel eğitmenler tarafından yaşları 11 ile 18 arasında değişen 60 kız ve erkek çocuğa 4 ay boyunca fotoğraflarla hikaye anlatma teknikleri öğretildi.

Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü Güneydoğu Avrupa ve Doğu Ülkeleri Birimi Başkanı Martin Taschner konuşmasında “Acil Durumlarda Eğitim Avrupa Birliği için bir önceliktir. Avrupa Birliği tarafından desteklenen eğitim projeleri mülteci çocukların eğitime erişimine yardımcı olmaktadır; bu da onların geleceğine yapılan somut bir yatırımdır. Eğitim şiddet, erken yaşta evlilik ve cinsel istismara karşı koruyucu bir kalkandır. Eğitim, çocukların kendilerini güvende hissetmesini sağlamakta ve onlara gelecekleri için fırsatlar sunmaktadır” dedi.

Gençliğin Gözünden Projesi; Yaygın Eğitim Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteği ile Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, Reza Deghati ve UNICEF’in yakın işbirliğinde hayata geçirilmektedir. “Gelecek Hayalleri” sergisi, uluslararası kamuoyunun dikkatini Suriyeli ve Türk çocukların gündelik hayat hikayelerine ve gençlerin karşılaştıkları sorunlara, geleceğe yönelik hayal ve isteklerine dikkat çekmeyi amaçlayan bir farkındalık yaratma çalışmasıdır.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle konuşmasında: “Savaş nedeniyle yaşadığı topraklardan koparılan çocuklar da dahil olmak üzere, her çocuğun eğitim alma hakkı vardır. Bu sergi, milyonlarca çocuğun ve gencin yaşadıkları hayatı nasıl gördüklerini ve geleceğe yönelik hayalleri hakkında bize küçük de olsa bir fikir vermektedir. Bu çocukların hayallerini gerçekleştirebilmeleri ve yaşadıkları toplumun bir parçası olabilmeleri için eğitim büyük önem taşımaktadır. Gençliğin Gözünden Projesi bunun canlı bir örneğidir. UNICEF, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Reza Görsel Akademisi işbirliği ve Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile böylesine etkileyici bir sergi düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Çektikleri  kaliteli fotoğraflar ve projeye gösterdikleri ilgi için tüm genç fotoğrafçıları da ayrıca tebrik ederim.” dedi.