Türkiye’de yaşayan Suriyeli kadınların sanat eserleri Ankara’da sergilendi

TUR_20180920_WFP-Ozan_Toptas_0036Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Sosyal Uyum Yardım (SUY) nakit programı çerçevesinde yürütülen 3 aylık sanat çalışması sonrasında Türkiye’deki kadın sığınmacıların eşsiz bakış açısını dışa vuran sanat çalışmaları, 28 Kasım’da Ankara Cermodern sanat galerisinde sergilenmeye başladı.

Umudun Renkleri girişiminde, 12 Suriyeli kadın Türk eğitmenlerden sanat tekniği öğrendi ve sonrasında bu teknikleri, Suriye’deki savaştan kaçışları ve Türkiye’de güven arayışları sırasında deneyimlediklerini yansıtan eserleri yaratmak için kullandılar.

Kadınların serigrafi, kırkyama ve linolyum baskı tekniklerini öğrendikleri deneysel girişim, Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, BM Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı çerçevesinde uygulandı.

Umudun Renkleri projesinde yer alan Salha “Sanat icra etmek geçmişi kabullenmeme ve bu tecrübelerden uzaklaşmama yardımcı oldu” dedi.

Umudun Renkleri projesi, sığınmacıların sanatı kullanarak yaşadıkları deneyimlerle başa çıkmalarını ve ruhsal olarak yollarına devam etmelerinde yardımcı olmayı amaçlayan öncü projedir. Proje ve sergi aynı zamanda, Türkiye’deki sığınmacı topluluğunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak için bir araç olarak tasarlanmıştır.

WFP Türkiye Temsilcisi Nils Grede “Burada sergilenen eserler, kadınların sığınmacı olmalarından bu yana, çıktıkları duygusal yolculuklarını anlamamızı sağlayan bir pencere oldu” dedi. “Onların bu projede yer alabildikleri gerçeği, hepimizin desteğiyle hayatlarında belirli bir istikrara tekrardan kavuştuklarını gösteriyor”.

Bütün sanatçılar, SUY aracılığıyla nakit yardımı almanın, Türkiye’deki yaşama alışmalarında önemli ölçüde yardımcı olduğunu söylediler.

Şu anda, SUY programından faydalanan yaklaşık 1.5 milyon sığınmacı, özel bir banka kartı aracılığıyla her aile bireyi için aylık 120 TL nakit yardımı almakta; aynı zamanda faydalanıcı aileler belli periyotlarda SUY kapsamında yapılan ek ödemeler ile desteklenmektedir. KIZILAYKART, diğer banka kartları gibi bankamatikten para çekmek veya marketlerden alışveriş yapmak için kullanılabiliyor.

 

Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, “Kızılaykart ile ortaya koyduğumuz destek programı dünyada ihtiyaç sahiplerine onurlarını koruyarak yardım etme anlamında örnek bir proje halini aldı. Kızılaykart ile sığınmacılara geçmiş yardım şekillerinin aksine ihtiyacı olanı alma yönünde seçim hakkı verildi. Sığınmacıların özellikle de anne sığınmacıların bu özgürlüğünün tarihi yok. Çocuklarına akşam yemeğinde ne istiyorlarsa onu yapma şansı bulan bir annenin mutluluğu tarif edilemez.” diye konuştu.

 

AB’nin Ankara İnsani Yardım Ofisi Başkanı Claudia Amaral, “AB fonundaki yaklaşık 1 milyar avro ile Sosyal Uyum Yardımı Programı, Türkiye’deki mültecilerin hayatlarını iyileştiriyor ve ev sahibi topluluğa destek oluyor” dedi. “SUY programı Türkiye’deki sığınmacıların temel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam koşullarını iyileştiriyor ve onların sosyal faaliyetlerde bulunmalarına olanak sağlıyor.”

Araştırmalar, ailelerin, yardımı, kira, gıda, ilaç ve çocuklarının okul harcamaları gibi çeşitli temel ihtiyaçlar için harcadığını gösteriyor. Bu yaklaşım yerel ekonomiye de fayda sağlamakta.

Sınırları içerisindeki yaklaşık 4 milyon mülteci ile Türkiye, dünyadaki en geniş mülteci topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Mültecilerin çoğunluğu, Suriye’deki çatışmalar sonucunda yerlerinden edilmiş ve şimdi kampların dışında köylerde ve şehirlerde yaşıyor. En çok ihtiyaç içindeki aileler, SUY tarafından sağlanan yaşam desteği yardımına bel bağlamış durumdalar.

Sosyal Uyum Programı (SUY), ulaşılan kişi sayısı ve AB’nin katkı miktarı itibariyle Avrupa Birliği tarafından finanse edilen en büyük insani yardım projesidir. Avrupa Birliği şimdiye dek, SUY programına yaklaşık 1.2 milyar dolar aktardı.