Türkiye’deki BM Kuruluşları 16 Günlük Aktivizm etrafında BİRLEŞTİ

16daystopluTürkiye’de faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler (BM) Kuruluşları  BM Genel Sekreteri’nin Kadına Karşı Şiddeti Sonlandırmak için Birleşin (UNiTE) Kampanyası kapsamında 16 Günlük Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Kampanyası süresince çok sayıda organizasyona imza attılar. “Kimseyi geride bırakma: Kadına ve kız çocuklarına şiddete son ver” temasıyla sürdürülen çalışmalar tüm Türkiye’de ses getirdi.

Kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti sona erdirmek için daha çok destek sağlanması amacıyla Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde başta UNDP, UNFPA, UNHCR ve UN Women olmak üzere tüm BM kuruluşları ve Mukim Koordinatörlük ofisinin desteğiyle futbol, basketbol maçları, koşu maratonu, radyo ve TV programları, konferanslar, seminerler, farkındalık artırıcı etkinlikler, forumlar ve çok sayıda başka faaliyet düzenleniyor.

BM Kuruluşlarının temsilcilerinin oluşturduğu BM İletişim ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grupları tarafından 16 Gün boyunca sosyal medyada da kadına şiddete son demek için  #kimseyigeridebırakma (#leavenoonebehind) and #kadınaşiddeteson (#endVAW) etiketlerinin kullanıldığı bir sosyal medya paketi tasarlandı.

Bu yıl ev yapımı talk show’un yaratıcısı yazar ve aktör Kaan Sekban da Instagram hesabından yayınladığı bir videosu skeci ile kampanyaya destek verdi. Kaan Sekban’ın çok sayıda takipçisi videoyu paylaşırken, izlenme oranları 50 bine yaklaştı.

Türkiye’de düzenlenen etkinliklerde sadece Türk halkı değil, aynı zamanda ev sahipliği yapılan mülteci ve göçmen gruplara yönelik faaliyetler de yapılıyor.

16 Günlük Aktivizm etkinlikleri 10 Aralık İnsan Hakları günü sona erecek.

“Kimseyi Geride Bırakma: Kadınlara ve Kız Çocuklarına Karşı Şiddete Son Ver” teması UNiTE Kampanyası’nın da amaçladığı gibi kadın ve kız çocuklarına karşı şiddetin olmadığı bir Dünya hedeflerken, mülteciler, göçmenler, azınlıklar, ihtilaflardan ve doğal afetlerden etkilenenler gibi hizmetlere en az ulaşabilen ve marjinelleştirilmiş toplulukları da geride bırakmama taahüdünü içeriyor.

Geçen yıllarda olduğu gibi 16 Günlük Aktivizmin rengini turuncu oluşturuyor. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de pek çok anıtsal yapı ve bina kadına ve kız çocuklarına karşı şiddete dikkat çekmek amacıyla turuncu ışıkla aydınlatıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ile başlayıp 10 Aralık İnsan Hakları Günü sona eren Uluslararası 16 Günlük Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Kampanyası en acımasız insan hakları ihlallerinden biri olan kadına karşı şiddetle mücadelede tüm Dünya’da ses getiriyor. Bu salgını durdurmanın ön koşulunu hiç kimseyi geride bırakmayarak erkekler ve kadınlar birlikte çalıştıklarında bu salgını durdurabiliriz.