Türkiye’deki İstihdam Fuarlarında FAO tarafından eğitilen Suriyeli Mülteciler iş sahibi olma fırsatı yakalıyor

FAO-vocationalKasım İbrahim, Türkiye’de yaşayan bir Suriyeli mülteci, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bu sonbahar verdiği mesleki eğitimlerde yer aldıktan sonra kendisi için daha umutlu bir gelecek öngörüyor.

O ve programdaki yaklaşık diğer 200 katılımcı birçok istihdam fuarında tarım sektöründeki potansiyel işverenlerle tanışma fırsatı buldu. “Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi Amacıyla Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması Projesi” hem mültecilerin hem de kırılgan ev sahibi toplulukların belirli bir yaşam standardında hayatlarını sürdürebilmeleri için tarım sektöründe becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Projenin ikinci fazı Adana, Gaziantep, İzmir, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa olmak üzere altı ilde gerçekleşti. Şu zamana kadar 865 faydalanıcı tarımsal alanda teknik ve mesleki eğitimlerini tamamlayıp sertifikalarını aldı. Program, en az 30% kadın kursiyer olmak üzere, %70 Suriyeli mültecilerin ve %30 ev sahibi Türk vatandaşlarının katılımını sağlamayı hedeflemekte.

Her istihdam fuarına katılan şirketlerin sayısı 12 ile 30 arasında değişmekte olup, yaklaşık 70 ile 170 kursiyer katılmaktadır. Eğitimlerin çoğu Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) kayıtlı olup kursiyerlerin iş gücü hizmetlerine erişimlerine ya da tarım sektöründeki şirketlerde iş bulmalarına yardımcı olunmaktadır.

FAO’nun önümüzdeki dönemde üçüncü fazını başlatacağı projesine dört yeni şehir daha eklenecek.