UN Women Dünya Kadınlar Gününü Gaziantepli ve mülteci kadınların katıldığı çeşitli etkinliklerle kutladı

SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi Dünya Kadınlar Günü etkinliği, Gazinatep, Turkiye. Fotoğraf: UN Women/Pınar Alkan Yarıkkaya
SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi Dünya Kadınlar Günü etkinliği, Gazinatep, Turkiye. Fotoğraf: UN Women/Pınar Alkan Yarıkkaya

Gaziantep Üniversitesi Öğrencileri için Film Gösterimi ve Söyleşi Düzenlendi

UN Women Türkiye, Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle öğrencilerin katıldığı bir film gösterimi ve “Dünya Kadınlar Günü” söyleşisi düzenlendi. 200’ün üzerinde üniversite öğrencisinin ilgi gösterdiği etkinlikte daha önce çeşitli ödüller almış olan ve kadın hikayeleri anlatan “Küçük Kurşunlar” ve “Toprağa Dönüş”’ filmlerinin gösterimi yapıldı. Türk ve Suriyeli öğrenciler UN Women moderasyonunda gerçekleşen sohbet oturumunda toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadın haklarını tartıştı. 

Balonlar Kadın Dayanışması ve Barış için Uçuruldu

SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi’nden Türk, Suriyeli, Afgan ve Iraklı 400 kadın Dünya Kadınlar Gününü kutlamak için Gaziantep’te bir araya geldi. SADA kadınları etkinlikte sahneye çıkarak serbest kürsüde düşüncelerini paylaştı ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin temel prensiplerine ilişkin düzenlenen bilgi yarışmasına katıldı. Kadınlar ve çocukları etkinliğin kapanışında kadın dayanışmasını ve barışı simgeleyen balonları havaya bırakarak renkli görüntüler sergiledi.

Etkinlikler Avrupa Birliği ve Japonya Hükümetince mali olarak desteklenen “Türkiye’de Suriyeli Kadınların ve Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplumun Dayanıklılığın Artırılması Projesi” kapsamında düzenlendi.

  1. Kapadokya Kadın Buluşması

UN Women Türkiye 9 Mart 2019 tarihinde SGDD-ASAM tarafından organize edilen 12. Kapadokya Kadın Buluşmasında 2000 Türk, Suriyeli, Afgan ve Iraklı kadınla birlikte olmanın mutluluğunu yaşadık. Gaziantep’te AB ve Japon Hükümetinin desteğiyle faaliyet gösteren SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinden 200 faydalanıcı kadın ve çalışan da Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde yerine aldı.