UN Women, “Turuncu Dijital Hikayeleri” Cer Modern’de Sergiledi

Cer_Modern_SergiBirleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 16 Günlük Aktivizm Kampanyası kapsamında Cer Modern’de “Turuncu Dijital Hikayeler” sergisini düzenledi. Sergi, sivil toplum kuruluşları, akademi, diplomatik misyonlar ve uluslararası organizasyonlardan temsilciler ile Birleşmiş Milletler çalışanlarının katıldığı bir resepsiyonla 4 Aralık’ta açıldı. Serginin açılışında konuşan UN Women Programlar Yöneticisi Zeliha Ünaldı, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin bugünün kız çocuklarına şiddet olmayan bir gelecek bırakmak için çalıştıklarını belirtti.

Turuncu Dijital Hikayeler gündelik hayat bağlamında deneyimlenen toplumsal cinsiyet temelli şiddete dair yaşam kesitlerinden oluşuyor. Sekiz erkek ve sekiz kadın ile ayrı ayrı gerçekleştirilen atölyelerde katılımcılar bir hikaye çemberi içerisinde, maruz kaldıkları sözel şiddeti paylaşıyorlar. Cer Modern’de ziyaretçiler hikayeleri ekranlardan hem izledi hem de dinledi. Hikayeler aynı zamanda digitalstoryhub.org adresinde de yayınlandı.

“Turuncu Dijital Hikayeler” Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) liderliğinde Birleşmiş Milletler Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Grubu koordinasyonunda Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliğinde üretildi.