UNDP: Danger Mines – Türkiye’nin İnsani Mayın Temizleme Çabaları

 

mine

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Milli Savunma Bakanlığı Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM), İçişleri Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve UNDP Türkiye ortaklığında yürütülen proje kapsamında yapılan mayın temizleme çalışmaları “Danger Mines” adlı kısa filmde anlatılıyor.

4 Nisan Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Günü’nde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, UNDP Türkiye ve MAFAM iş birliğiyle galası yapılan “Danger Mines” filmi, Türkiye’nin ilk insani mayın temizleme projesi kapsamında yürütülen faaliyetlerive projeden insan hikayelerini izleyicilerle buluşturuyor.

“Türkiye’nin Doğu Sınırlarında Mayınların Temizlenmesi ve Sınır Denetim Kapasitesini Artırarak Sosyo-Ekonomik Gelişimin Sağlanması Projesi” kapsamında mayın temizleme faaliyetleri Haziran 2016’da başladı ve bugüne kadar 38.000’i aşkın kara mayını bulunarak imha edildi; 4,1 milyon m2’yi aşkın arazi kullanıma açıldı. İçişleri Bakanlığı, MAFAM, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve diğer bakanlıklardan 500’ü aşkın kamu personeline eğitim verildi. Yardımcı sağlık personeli ve mayın temizleyici olarak eğitilen yereldeki insanlar için 200’den fazla iş imkanı yaratıldı. Türkiye’nin yerli saha devri politikası oluşturuldu.