UNDP gönüllüleri #GivingTuesday kapsamında TEGV ve ODTÜ GVO işbirliğiyle eğitim konserleri verdi

undp-tr-givingtuesday#GivingTuesday Nedir?

#GivingTuesday, kısaca cömertliğin her yıl küresel olarak kutlanmasıdır. 29 Kasım Salı günü, hayır kurumları, aileler, işletmeler, toplum merkezleri ve dünyanın her yerinden öğrenciler cömertliği kutlamak ve yanıbaşımızda yaşayan ihtiyaç sahiplerine “geri vermek” için bir araya geliyor.

GivingTuesday etkinliğine herkes katılabilir. Aslında bu düşündüğünüzden çok daha basit. Yalnızca aileniz, arkadaşlarınız, şirket veya organizasyonunuzdaki insanlarla bir araya gelip gönüllü olarak ne yapabileceğinize dair beyin fırtınası yapın. Bu gönüllülük; zaman, bilgi, sevgi, yiyecek, giysi veya para bağışları olabilir.

UNDP Türkiye ülke ofisi bu sene küresel olarak organize edilen #GivingTuesday etkinliğine iki farklı katkı sağladı.

Geleceğin Müzisyenlerine İlham vermek

İlk etikinlik gönüllü müzisyenlerden oluşan bir ekiple Ankara’da iki farklı okulda ilköğretim öğrencilerine eğitim konserleri vermek oldu.

Konserler öğrencilerdenden ve okul çalışanlarından yoğun ilgi gördü. Konser esnasında gönüllü müzisyenler öğrencilerin sorularını yanıtladı.

İlk eğitim konseri ODTÜ Geliştirme Vakfı okullarında 450 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Eğitim konserleri sırasında öğrencilere Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri anlatıldı.

Öğrencilere hediye olarak UNDP’nin hazırladığı “Gezegen ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” isimli çizgi roman dağıtıldı.

İkinci konser ise Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ortaklığıyla Semahat Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı’nda gerçekteşti.

Ankara’nın farklı okullarından gelen öğrenciler gönüllü müzisyenleri soru yağmuruna tuttu.

Öğrencilerin soruları arasında en dikkat çeken soru “sizin gibi çalmak için kaç sene çalışmamız gerekiyor?” oldu. UNDP ekibinden gelen aranızda müzisyen olmak isteyen var mı sorusu sorulduğunda ise salonda tüm eller havadaydı.

Etkinliğin sonunda öğrenciler UNDP ekibine flütleriyle kısa bir konser vererek bir sürprizi yaptı.

Sığınmacılar sandığınız kadar uzağınızda değil: komşularınızın kışı rahat geçirdiklerine emin olmak

UNDP Türkiye ülke ofisi olarak #GivingTuesday kapsamında 10 gün boyunca aynı mahallede ikamet eden Suriyeli göçmenler için kışlık kıyafet toplandı. UNDP çalışanlanları kampanyaya çok yoğun ilgi gösterdi. Özellikle Suriyeli çocukların kışı rahat geçirmeleri için toplanan verilen sürede ofiste onlarca eşya toplandı. UNDP gönüllüleri bu eşyaları ihtiyaç alanlarına göre sıraladı. Toplanan yardımlar UNDP’nin ortaklarından biri olan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğine teslim edildi.