UNESCO: Baharın temsilcisi Nevruz’u 3 bin yılı aşkın süredir Asya’dan Balkanlara milyonlarca insan kutluyor

BM Genel Kurulunda düzenlenen Nevruz konserinden UN Photo/Evan Schneider
BM Genel Kurulunda düzenlenen Nevruz konserinden UN Photo/Evan Schneider

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Başkanı İrina Bokova milyonlarca insanın dünyanın dört bir yanında 3 bin yılı aşkın bir süredir her yıl baharın gelişini kutladığını, batı, doğu orta ve güney Asya’dan Kafkaslara, oradan Balkanlara ve diğer bölgelere uzanan bir coğrafyada, farklı kültürlerden, dinlerden ve dillerden insanın Nevruz değerlerini paylaşmak üzere bir araya geldiğini söyledi.

Bokova, 21 Mart Uluslararası Nevruz Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında danslar, şiirler, şarkılar, ziyafetler ve diğer sosyal etkinliklerde Asya’dan Balkanlara uzanan geniş bir coğrafyada bir araya gelen kadın, erkek ve çocukların doğaya olan saygılarını ortaya koyduğunu ve herkes için daha iyi bir gelecek dilediklerini belirtti ve “Nevruz 2009 yılından bu yana UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesinde çok kültürlülüğün, bölgeler ve kuşaklar arası barışın ve dayanışmanın şenliği olarak yerini almış bulunuyor” dedi.

Mevlana’nın bir şiirinde “Doğrunun ve yanlışın ötesinde bir yer var. Seninle orada buluşacağız” dediğini hatırlatan Bokova, “Nevruz uzlaşma ve diyaloğun kök salabileceği bir alan. Nevruz geleneklerin ve törenlerin kuşaktan kuşağa aktarıldığı birliktelik ruhunun, hoşgörünün, uyumun ve mutluluğun  paylaşıldığı bir alan” ifadelerini kullandı.

Bokova mesajında “Aşırılıkçı şiddet yanlılarının çok kültürlülüğü ve özgürlükleri tahrip etmeye çalıştığı bir dönemde Nevruz kültür mirasının güçlü ve sürdürülebilir toplumlar inşa edilmesindeki önemini hatırlatıyor. Üye devletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini ve Paris İklim Anlaşmasını daha da ileriye götürmek için çabalarını arttırdıkları günümüzde bu mesaj dünyanın dört bir yanında yankı buluyor” dedi.

Bokova mesajına son verirken “Bu vesileyle gelin Nevruz değerlerini kucaklayalım ve evrensel barış ve dayanışma mesajından ilham alalım” dedi.