UNHCR: Dünya Mülteciler Günü etkinliği

 

egurel_20180620_142

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü çerçevesinde zorla yerinden edilen insanların cesaret ve dayanıklılığını onurlandırmak adına, UNHCR, Türkiye çapında mülteci ve sığınmacıların katılımlarıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

Yapılan aktiviteler arasında İstanbul’da Sattas, Country for Syria, Yolda ve Mood Band isimli müzik gruplarının katılımıyla düzenlenen konserde gruplar Türkiye, Suriye ve dünyanın çeşitli yerlerinden şarkılar seslendirdiler. Çeşitliliğin güzel bir ifadesi olan müzik Türk ve mülteci müzisyenlerin konseri ile Dünya Mülteciler Günü’ne damgasını vurdu.

Konser öncesinde UNHCR Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, Göç İdaresi İstanbul İl Müdürlüğü’nden bir yetkili ve mültecilerin sesi olması açısından iki mülteci genç açılış konuşmaları yaptılar. Etkinliğin organizasyonuna İstanbul Kültür Sanat Vakfı, reflect ve UNHCR’nin ortakları Habitat Derneği, İKGV, SGDD-ASAM ve KADAV destek sağladı. Farklı milletlerden mülteciler, ev sahibi topluluklar ve uluslararası camiadan katılımcılar, STK’lar, UNHCR’nin ortakları ve resmi kurumlardan temsilcilerin de dâhil olduğu 300’e yakın kişi etkinliğe katıldı.

UNHCR Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, açılış konuşmasında, UNHCR’nin Türkiye’ye ve Türk halkına misafirperverlikleri için müteşekkir olduğunun altını çizerken gösterilen cömertliği rakamlarla ifade etmenin imkânsız olduğunu ve bizlerden saygı, dayanışma ve desteği fazlasıyla hak ettiğini vurguladı. Katharina Lumpp şöyle ekledi; “Hayatlarını yeniden kurmaları için mültecilere elbirliği içinde destek sağlamalıyız ki onlar da birçoğumuzun kıymetini bilmediğimiz şeylere ulaşabilsinler: güvenli bir yerde yaşamak ve yeniden bir toplumun bir parçası olmak gibi – bu akşam burada müziği paylaştığımız gibi”.