UNHCR New York Deklarasyonunu memnuniyetle karşılıyor

Yunan gönüllü cankurtaranlar Midilli Adasına botla ulaşmış çocuğa yardım ediyorlar. Fotoğraf: UNHCR/Achilleas Zavallis
Yunan gönüllü cankurtaranlar Midilli Adasına botla ulaşmış çocuğa yardım ediyorlar. Fotoğraf: UNHCR/Achilleas Zavallis

BM Mülteci Örgütü, UNHCR, 19 Eylül tarihinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda,  ilk kez düzenlenen Büyük Ölçekli Mülteci ve Göçmen Hareketlerine yönelik BM Zirvesi’nde 193 hükümet tarafından tarihi önemdeki New York Deklarasyonunun kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Şimdiye dek görülmemiş düzeyde insanın hareket halinde olduğu bir dönemde, Zirve mülteci ve göçmenlerin haklarının daha iyi korunmasını temin etmek ve sorumluluğu küresel ölçekte paylaşmak için, hükümet ve BM liderleriyle sivil toplum temsilcilerini bir araya getirdi.

BM Genel Kurulu’nun açılışında konuşan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “Bugün, ivme kazanmak için olağanüstü bir fırsatımız var,” dedi. Grandi, Bildirinin “eşi benzeri görülmemiş düzeyde bir güç ve yankıya sahip siyasi bir taahhüt” olduğunu söyledi.

“Bildiri, mültecilerin korunmasına ilişkin sistemde uzun süredir var olan bir açığı, BM Tüzüğü’nün ruhuna uygun şekilde mülteciler için sorumluluğun gerçek anlamda paylaşılması açığını kapatıyor,” diyerek sözlerine devam etti.

New York Bildirisi daha fazla mültecinin üçüncü ülkeye yerleştirilmesini ya da aileleriyle tekrar bir araya gelmesini sağlayabilecek ülkelere, bunu yapması çağrısında bulunuyor. Aynı zamanda, dünyanın daha zengin yerlerinde yaşayanları, zamanında ve güvenilir insani fonların sağlanması  konusunda sorumluluklarını kabul ederken, yüksek sayıda mülteciye ev sahipliği yapan topluluklara yatırım yapma çağrısında bulunuyor. Ev sahibi ülkelere de yetişkin mültecilerin çalışabilmesi ve çocukların okula gidebilmesi için sunulan fırsatların artırılması çağrısında bulunuyor. Bildiri, günümüzde rekor sayıda insanın zorla yerinden edilmesine sebep olan itici etkenleri ve tetikleyici faktörleri gidermek için hükümetleri bağlıyor.

Bildiri, evlerinden kaçmak zorunda kalmış olanlar ve onlara ev sahipliği yapan topluluklara yardımcı olmak için UNHCR’yi daha güvenilir fon ve kalkınma aktörlerinin daha erken dahiliyetinin olduğu daha güçlü bir sistem için kılavuz olacak Kapsamlı Mülteci Müdahale Çerçevesi geliştirmekle de görevlendiriyor.

Grandi, zorla yerinden edilmeyi ilkelere dayalı şekilde yönetmek, cesaret ve vizyon ile çözüm getirmek için dünya liderleriyle birlikte çalışma sözü verdi. Hükümetleri, ev sahibi ülkeler ve mülteciler için çözüm arayışını desteklemek üzere siyasi dahiliyet, fon ve dayanışma göstermek adına somut faaliyet üstlenme çağrısında bulundu.

Grandi, “Kaçan yüksek sayıda insanlar ve denizlerde hayatını kaybedenlerin olduğu fotoğrafların şok haline sürüklediği dünya girişimlerimizin yalnızca kağıt üzerinde kalmasını istemiyor. Gerçek faaliyet ve sonuçlar talebinde bulunuyor.” diyerek sözlerine devam etti.

New York Deklarasyonunun kabul edilmesinin ardından, Amerika Başkanı Barack Obama tarafından toplanan Küresel Mülteci Krizi Liderler Zirvesi gerçekleşti. Bu zirvede, katılımcıların, ek fon, üçüncü ülkelere yerleştirmek için yeni yerler ya ev sahibi halkla yaşayan mülteciler için daha fazla imkan sağlanması konuları konuşuldu.