UNHCR Türkiye Ofisi, Dünya Mülteciler Günü kapsamında Türk ve mülteci müzik gruplarıyla İstanbul’da konser düzenledi

unhcr-refugeedayUNHCR Türkiye Ofisi, 2019 yılında art arda beşinci yıl dünyadaki en büyük mülteci topluluğuna ev sahipliği yapan Türkiye’de Dünya Mülteciler Günü kapsamında İstanbul’da bir konser düzenledi. Etkinlikte Türk ve Suriyeli müzik grupları Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde hazırladıkları repertuarla geniş bir izleyici kitlesi için sahne aldı. Etkinliğe uluslararası toplumdan, uygulayıcı ortaklar, BM Kuruluşları, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, mülteci ve yerel topluluklardan temsilciler dâhil olmak üzere 500’den fazla izleyici katıldı.

Bir saat süren resepsiyonun ardından, UNHCR Türkiye Temsilci Yardımcısı Jean-Marie Garelli açılış konuşmasında şunları dile getirdi, “Müzik evrensel bir dildir. Müzik bizi bir araya getirir ve bir dayanışma sembolüdür. Aynı zamanda müzik, çeşitliliği temsil eder. Ve bu çeşitlilik tam da bugünün dünyasında ihtiyacımız olan muazzam bir zenginlik. Türkiye’de mültecilere karşı devam eden misafirperverliğin sayıca ölçülmesi zordur, ancak saygı, dayanışma ve desteğimizi hak etmektedir.”

Çatışma ve zulümden kaçmak zorunda kalan herkesin gücünü ve cesaretini onurlandırdığımız bu günde Andalusia Trio, Kolektif İstanbul ve Mood Band grupları etkinliğin ilk bölümünde büyük bir dayanışma örneği göstererek sahne aldı sahne aldı. Etkinlik, Baba Zula grubunun güçlü performansıyla sonlandı.

Müziğin birleştirici gücünü kullanarak sosyal uyumu teşvik etmek amacıyla Salon İKSV’de (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) düzenlenen etkinlikte farklı dilleri konuşan çeşitli yaş gruplarından insanlar beraber şarkılara eşlik edip dans ederken hem mültecilerle ve onlara ev sahipliği yapan ülkeler ve topluluklarla dayanışma çağrımız yinelendi hem de müziğin evrensel bir dil olup kültürel ve dilsel sınırları aştığı bir kez daha kanıtlandı.