UNICEF tarafından desteklenen 3. Çocuk Şenliği, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

UNICEF=23NisanASAM’ın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak üzere Çankaya Belediyesi işbirliğinde ve UNICEF’in destekleriyle düzenlediği 3. Çocuk Şenliği’ne yaklaşık 6 bin Türk ve mülteci çocuk katıldı.

Ankara Ahlatlıbel’deki Atatürk Parkında gerçekleştirilen renkli şenlik Türk ve mülteci çocuklar arasındaki arkadaşlık ve dayanışmanın güçlendirilmesini amaçlıyordu. Çocuklar şenlikte gün boyunca yüz boyamadan, pandomime ve sahne performanslarına kadar çeşitli etkinliklere neşeyle katılıp, doyasıya eğlendiler.

Şenliğe katılanlardan Suriyeli 8 yaşındaki Esra: “Türkiye’de arkadaşlarımla birlikte çocuk bayramını ilk kez kutluyorum. Şenliği çok sevdim. Çok eğlenceli bir gün oldu; girişte Pamuk Prenses beni selamladı ve bir sürü dondurma yedim.”

8 yaşındaki Muhammed: “Bugün burada çok güzel zaman geçirdim. Çok heyecanlıyım, çünkü UNICEF’in ÇHS kampanyasına da katıldım ve bunu tüm dünyadaki çocuklar için yaptım.” diyor.

ASAM Koordinatörü İbrahim Kavlak etkinliğin önemine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Mülteci çocukların karşılaştıkları güçlükleri aşması ve toplumsal kaynaşmanın sağlanması için UNICEF’le işbirliği içindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün bu çabaların, bir kuşağın kaybolup gitmesini önleme açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz.”

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ise konuşmasında şunları söyledi: “Bugün, çocukluğun aslında nasıl olması gerektiğine ilişkin çok güzel bir olaya tanık olduk. Çocukluk, öğrenmek ve gelişmek kadar eğlenmenin ve mutlu olmanın da gerekli olduğu bir dönemdir.

Türkiye, Suriye, Irak ve Afganistan’dan yaklaşık altı bin çocuk burada uyum ve barış içinde oynuyor, şarkı söylüyor ve hep birlikte eğleniyor. Bu da gösteriyor ki nerede olurlarsa olsunlar ya da nereden gelirlerse gelsinler çocuklar hep aynıdır, çocuk çocuktur.

Festivalde sahne alan bir çocuk korosu da dünya çocukları arasında dostluk ve barışı anlatan şarkılar seslendirdi.

ÇOCUKLAR İÇİN ORTAKLIK

UNICEF, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD)’nin işbirliği ve Amerika Birleşik Devletleri Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (BPRM)’in finansal katkısıyla psiko sosyal destek ve sosyal uyum çalışmalarını destekliyor