UNICEF uyardı: Iraklı çocuklar şiddet ve yoksulluk sarmalında

Irak’ın İskenderiye kentinde bir erkek çocuğu El Şüheyda Stadyumunu çevreleyen dikenli tellerin önünde. Fotoğraf: UNICEF/Khuzaie
Irak’ın İskenderiye kentinde bir erkek çocuğu El Şüheyda Stadyumunu çevreleyen dikenli tellerin önünde. Fotoğraf: UNICEF/Khuzaie

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF Irak’ta şiddetini arttırarak son 3 yıldır devam eden çatışmaların ülkedeki çocukları şiddet ve yoksulluk sarmalı içine sıkıştırdığını bildirdi.

UNICEF’in Irak Temsilcisi Peter Hawkins UNICEF’in “Gidecek yer kalmadı” (Nowhere to Go) başlıklı raporunun lansmanında yaptığı açıklamada “Irak’ın tümünde çocuklar dehşet ve hayal edilemeyecek şiddete tanıklık etmeye devam ediyorlar” dedi.

Değerlendirme raporuna göre, Irak’taki 5 milyondan fazla çocuğun acilen insani yardıma ihtiyacı var.

Hawkins, “Yakın tarihteki en acımasız savaşlardan birinde [çocuklar] öldürüldüler, yaralandılar, kaçırıldılar ve ateş edip öldürmeye zorlandılar” ifadelerini kullandı.

UNICEF’in raporuna göre batı Musul’da çocuklar ailelerini cezalandırmak için özellikle hedef alınıp öldürüldü. İki aydan az süre içinde en az 23 çocuk öldürüldü ve şehrin sadece batısında 123 çocuk yaralandı.

Raporda 2014 yılından bu yana çocuklarla ilgili aşağıdaki çarpıcı rakamlar veriliyor:

  • 152’si bu yılın ilk 6 ayında olmak üzere 1075 çocuk öldürüldü
  • 255’i bu yılın ilk 6 ayında olmak üzere 1130 çocuk sakat bırakıldı ve yaralandı
  • 4650’den fazla çocuk ailelerinden ayırıldı

Bunlarla birlikte, okullara 138, hastanelere ise 58 kere saldırı gerçekleşti, 3 milyon fazla çocuk sürekli okula devamsızlık yaparken 1.2 milyon çocuk okula hiç gidemiyor ve her dört çocuktan biri yoksul bir haneden geliyor.

Irak neredeyse 40 yıldır şiddet, savaş, yaptırımlar ve istikrarsızlıkla karşı karşıya bulunuyor. Ancak sadece son üç yılda yarısı çocuk olmak üzere 3 milyon kişi yerlerinden oldu. Ülkenin birçok yeri savaş bölgesi haline gelirken sivil altyapı ya çok kötü hasar aldı ya da tamamen yıkıldı. Irak’taki okulların yarısının onarılması gerekiyor.

Irak’ta savaşan tüm taraflara çatışmalara son verilmesi çağrısı yapan UNICEF, bunu Irak’ın çocuklarına borçlu olduklarını vurguladı. UNICEF krizden etkilenen tüm çocuklara insani yardımların ulaştırılabilmesi için kesintisiz erişim sağlanması için de çağrı yaptı.

UNICEF çocukların öldürülmesi, sakat bırakılması, silah altına alınması gibi çocuklara karşı korkunç ihlallere bir son verilmesi, sivil altyapıya saldırıların durdurulması, tüm ailelere gitmek veya dönmek için hareket etme özgürlüğü sağlanması için de çağrı yaptı.

BM’nin çocuklara yardım fonu, 100 milyon dolarlık açığını hatırlatarak insani yardım katkıları için de çağrısını yineledi.