UNIDO 6. Uluslararası Temiz Oda Eğitim Çalıştayı

unidounamBilkent Universitesi Ulusal Nanoteknoloji Arastirma Merkezi UNAM’ın ev sahipliği yaptığı “6. Uluslararası Hassas ve Sürdürülebilir Teknolojiler İçin Temiz Oda Eğitim Çalıştayı” programı 11-22 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşti.

Çalıştaya  çoğunluğu Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinin oluşturduğu 9  farklı ülkeden 33 uzman katıldı. Bu programlar serisi Bilkent Üniversitesi-UNAM ve UNIDO’nun ortaklaşa çalışması ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türk İşbirliği Koordinasyonu Ajansı’nın (TİKA) yardımlarıyla gerçekleştiriliyor.

Bu seneki çalıştayda “Suyun Filtrelenmesinde Nanoteknoloji Çözümleri” üzerinde yoğunlaşıldı. Bu sayede pek çok yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya nano-filtreleme materyalleri sentezleme teknikleri ve uygulamaları program boyunca süren seminer ve pek çok uygulamalı laboratuvar seanslarıyla tetkik edildi.

Programın amacı kapsamında, katılımcıların ayrıca nanobilim ve nanoteknoloji uygulamaları konusunda bilgi ve anlayışı geliştirildi, katımcılar yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya nano ölçekteki materyallerinin büyütülmesi ve sentezlemesi konusundaki eğitimlere katılım sağladı ve katılımcılara temiz oda temelli mikro / nano-ölçekli işlem tasarımı ve optimizasyonu; proje ve süreç özel ekipmanı üzerine eğitimler verildi.

Çalıştayda 25’i gelişmekte olan ülkelerden 8’i ise ev sahibi ülkeden olamak üzere  toplam 33 katılımcı bir araya geldi. Çalıştay boyunca UNIDO, Bilkent Üniversitesi, TİKA ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri açılış ve kapanış törenlerine katılmanın yanısıra eğitimleri ve aktiviteleri yerinde gözlemledi. Çalıştayın değerlendirilmesi program koordinatörü tarafından yazılı anketle ve çalıştay esnasında ve sonrasında yapılan yüz yüze yorumlarla gerçekleştirildi.