UNIDO Enerji Yönetim Sistemi Eğitimleri Yapılıyor

Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında uzman düzeyindeki Enerji Yönetim Sistemleri ikinci grup (İstanbul grubu) eğitimlerinin üçüncü ve son modülü 9-10-11 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. İlk grup olan Ankara uzman seviye eğitiminin son modülü Nisan ayında tamamlanmıştı. İzmir grubu eğitimlerinin son modülünün ise Eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

İstanbul’da gerçekleştirilen eğitime 10 sanayi şirketinden 15 temsilci ve 16 yerel danışman katıldı. Eğitimin ikinci gününde katılımcılar, ISO 50001 denetimi uygulaması kapsamında uluslararası danışmanlar ve proje ekibi tarafından seçilmiş olan Baymak ve Nuh Çimento fabrikalarında daha önceki modüllerde teorik eğitimini aldıkları bilgileri uygulama şansı buldular. Eğitimin ardından otomotiv sektörü için parça dökümü yapan Motus, mobilya sektörü için vida üretimi yapan Teknik Bağlantı, dokuma plastik çanta ürerimi yapan Abdioğulları Plastik ve kamyon römork üretimi yapan Serin Treyler uluslararası danışmanlar ve proje ekibi tarafından ziyaret edildi.

Bu eğitimin sonunda, fabrika temsilcilerinin ve eşleştirildikleri danışmanların birlikte hazırlayacakları final raporuyla fabrikalarda oluşturulan Enerji Yönetim Sistemlerinin  sağladığı faydaların raporlanması planlanmaktadır.