UNIDO: Minamata Sözleşmesi’nin Türkiye’de Ön Değerlendirme Projesi Kapsamında Japonya’ya Çalışma Ziyareti Düzenlendi

unido2

Minamata Sözleşmesi’nin Türkiye’de Ön Değerlendirme Projesi kapsamında çalışma ziyareti 27-31 Mayıs 2019’da Japonya’da Tokyo ve Kumamota illerine yapıldı. Çalıştaya Türkiye’den Çevre Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Kimyasallar Yönetimi Dairesi Öncelikli Kimyasallar Şubesi yetkilileri Şeref Yılmaz, Bursev Doğan Artukoğlu, Zeynep Leloğlu, Gözde Aydoğ ve Ahmet Daşkın ile Birleşmiş Milletler Sınai Teşkilatı (UNIDO) çalışanı Ayşen Toksöz katılım gösterdi.

Japonya Çevre Bakanlığı, Cıva Yönetim Ofisi ile Türk Heyeti görevin amacı, Cıva Kirliliği Önleme Yasası, ürünler, pazar araştırması ve cıva atık yönetimi konularını iki gün boyunca değerlendirme fırsatı buldu.

Daha sonra heyet, Kumamota şehrinde Kumamoto Valiliği ile görüşmeler gerçekleştirdi ve cıvalı floresanların atık işleme tesisini ziyaret edip, çalışmalarını inceledi. Heyet,  konu ile ilgili olarak yaşanılan tecrübeleri ve uygulamaları görmek amacıyla Minamata Lisesi, Minamata Hastalıkları Belediye Müzesi, Minamata Hastalığı Belediye Müzesi, Minamata Hastalıkları Arşivi, Minamata Çevre merkezi, Minamata Eko-Şehri’ni ziyaret etmek için Minamata’ya geçti.

Proje detaylarına www.civasizturkiye.comadresinden ulaşabilirsiniz. unido3