UNIDO Suriyeli Kadınlar için Harran Kampı’nda Sertifika Töreni Düzenledi

unidoharranBirleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), Türkiye Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (IHKIB) ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yürütülen ve Japon Hükümet’i tarafından finanse edilen Türkiye’deki Genç ve Kadın Suriyelilere Yönelik Hazır Giyim Mesleki Eğitim Programı Projesi’nin eğitimleri 3 kampta devam ediyor.

Proje ile mültecilerin Türkiye’de bulundukları süre boyunca kendi kendilerine yetebilmeleri, kamplarda kalırken gelir sağlayacak becerileri kazanmaları, kaldıkları süre boyunca resmi emek piyasasına entegre olmaları ve böylece de herhangi bir problemden uzak tutularak güvenliklerinin sağlanması hedefleniyor.

Eğitim programı tekstil-konfeksiyon ve iş yönetimi gibi mesleki beceriler ile istihdam, girişimcilik ve Türkiye’de ve Suriye’de gelir elde etmelerini sağlayacak bilgilerin öğretilmesi üzerine tasarlandı.

Proje, evlerini, işlerini ve sahip olduklarının çoğunu kaybetmiş olan mültecilerin durumlarını düzeltmeyi ve Türkiye’de geçici koruma altında bulunan yaklaşık 1000 Suriyeli genç ve kadına, yerinde ve grup temelli eğitim oturumları sayesinde teknik ve iş becerilerinin kazandırılmasını hedefliyor. Sonuç olarak kadın ve genç mültecilerin kamp içinde kazandırılan mesleki beceriler ile kamp dışında iş bulma olanakları arttırılmış olacak.

20 Eylül 2016’da UNIDO Türkiye 150 Suriyeli kadının Harran Kampındaki hazır giyim mesleki eğitim kursundan mezun olmasını kutladı, böylelikle proje kapsamında eğitilen kursiyer sayısı 600’e ulaşmış oldu.

Suriye’deki çatışmadan kaçan kadınlar T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı yaklaşık 330 saat süren kalıp hazırlama ve giysi dikiş modüllerini iki ay boyunca kursun bir parçası olarak kamp içerisine kurulan özel eğitim tesisinde aldılar.

Projenin nihai amacı eğitilen kadınları projenin bitiminden hemen sonra çalışabilir ve makina kullanabilir hale getirmek. Eğitimin temel odak noktası bu kadınlara Türkiye’nin en büyük sektöründe istihdam edilebilecek yetkinlikleri kazandırmaktır.

Benzer sertifika törenleri UNIDO’nun diğer 450 kadına eğitim verdiği Şanlıurfa Akçakale ve Kilis Öncüpınar mülteci kamplarında da gerçekleştirildi.