Yeni beceriler sonuçlarını veriyor: Suriyeli mülteciler, Türkiye’de serada hasat yapıyor

fao-multeciBirleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) pilot projesi kapsamında 150 mülteci, 15,000 kişiye ev sahipliği yapan Osmaniye Geçici Barınma Merkezi’nin yanında yeni kurulan serada sebze yetiştiriciliği konusunda eğitim görecek.

‘Eğitmenlerin eğitimi’nin tamamlanmasının ardından, Eylül ayının sonundan bu yana, serada sebze üretimi konusunda iş başı eğitimlerine başlandı. Proje kapsamında, kursiyerler hem tarım sektöründeki vasıflı işler için aranan becerileri öğreniyor, hem de serada elde edilen ürünler Geçici Barınma Merkezi’ndeki mültecilere ücretsiz dağıtılarak mültecilerin gıda güvenliği istikrarına ve besin erişimine katkı sağlanıyor.

8,000 metrekare alana kurulu serada, Çukurova Üniversitesi profesörleri Yıldız Daşgan ve Nafi Baytorun’un teknik yönetiminde altı eğitmen tarafından patlıcan, domates, biber ve salatalık yetiştiriciliği konusunda iş başı eğitimler veriliyor. Kursiyerlerinin çoğunluğunun kadın olduğu bu proje kadın kursiyerlere yeni şeyler öğrenme, sosyalleşme ve özgüvenlerini arttırma fırsatı sunuyor. Ayrıca projede sera ısıtması için yakıt olarak kömür kullanılan geleneksel yöntemlere göre sıkıştırılmış doğal gaz kullanılması daha yeşil bir teknoloji ve daha az karbon ayak izine neden oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Türk ekonomisinin güçlendirilmesine ek olarak, mülteciler için insana yakışır iş fırsatlarının yaratılması amacıyla FAO ile işbirliği yapıyor. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından, kursiyer mülteciler, İŞKUR tarafından serada sebze üretimi için yeni edindikleri uzmanlıklarını gösteren ve iş bulma şanslarını arttıracak sertifikaları almaya hak kazanacaklar.

Gelecekte, bu proje yaygınlaşabilir ve Türkiye’deki diğer Geçici Barınma Merkezleri için bir model olarak kullanılabilir -hatta Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan mültecileri bile kapsayacak şekilde genişletilebilir.